وارد شوید
x
یا
x
ثبت
x

یا

مشاهذه میکروسکوپی بشره پیاز

مشاهذه میکروسکوپی بشره پیاز

8,000 تومان
کد : product_343

     بشره خارجی ترین لایه سلولها در بدنه اولیه گیاهان می باشد. که در واقع بخش خارجی اعضاء اولیه گیاهان مثل ساقه برگ و همچنین گل میوه بذر را می پوشاند بافت بشره در منطقه کلاهک ریشه وجود ندارد

     ساده ترین راه مشاهده سلول گیاهی مطالعه سلولهای اپیدرم فلس پیازاست که با بزرگنمایی ضعیف به صورت سلول چند وجهی کشیده ای دیده می شود که بطور منظم کنار هم قرارداشته وبهم چسبیده اند چنانچه این اپیدرم را با محلول لوگول مورد مطالعه قراردهیم هسته قابل مشاهده می گردد. ودرهسته یک یا دو هستک وجود دارد وسیتو پلاسم به غشاء سلولزی چسبیده است قابل روئیت نیست و برای مشاهده آن می توان ازآب نمک 20% استفاده کرد تا غشاء سیتو پلاسمی را مشاهده کنیم .

وسایل مورد نیاز:

1- لام   2- لامل 3-قطره چکان 4- آب مقطر 5- آب نمک 6-آب لوله کشی 7-لوگول 8- میکروسکوپ      

رو ش کار :

   برای مشاهده سلول در گیاه چند سلولی از نمونه بشره پیاز استفاده می کنیم در ابتدا پوسته نازک در بین فلسها را که از یک ردیف سلولهای بشره تشکیل شده است جدا نموده تقریبا به اندازه 05/0 سانتیمتروچند نمونه روی لامهای مختلف قرار داده و آن را در چند مرحله مورد آزامایش قرار می دهیم.

مرحله اول: با قطره چکان یک قطره آب مقطر روی نمونه می ریزیم وبعد لامل را با زاویه 45درجه از لام گرفته و روی نمونه رها می کنیم وآب اضافی اطراف آن را با دستمال می گیریم ودر صورت وجود هوا در نمونه آن را با چند ضربه ملایم خالی می کنیم.درزیر میکروسکوپ سلول بخوبی قابل مشاهده می باشد.

مرحله دوم: با قطره چکان یک قطره محلول رنگی لوگول روی نمونه می ریزیم . مشاهده میکروسکوپی، تصویر واضح تری ازسلول را فراهم می کنئ که هسته وهستک داخل آن بخوبی دیده می شود.

مرحله سوم: با قطره چکان یک قطره محلول آب نمک 20% روی نمونه ریخته ، غشاء سیتوپلاسم درکه حالت طبیعی به دیواره سلول متصل است به علت حالت پلاسمولیز از دیواره جدا شده وقابل روئیت گردد

پخش ویدئو

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

دیدگاه (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

برای بهبود عملکرد سایت، این سایت از کوکی استفاده می کند و شما با ادامه استفاده موافقت خود را اعلام کرده اید