وارد شوید
x
یا
x
ثبت
x

یا

فیزیولژی معده

فیزیولژی معده

5,000 تومان
کد : product_305

* ترشح معدی تحت کنترل عصب واگ و هورمون گاسترین قرار دارد.
هنگامي كه موج دودي مري به معده نزديك مي شود يك موج انبساطي هم كه به واسطه نورون هاي مهاري ميانتريك ايجاد مي شود،هنگامي كه اين موج به انتهاي تحتاني مري مي رسد تمام معده و حتي به مقدار كمتر دوازدهه را منبسط مي شود در جلوي موج دودي پيش مي رود.
غذا  توسط حرکات دودی ماهیچه‌های حلقوی مری به دهانهٔ معده می‌رسد. این بخش که کاردیا نام دارد در حالت عادی منقبض بوده و مانع بازگشت غذا از درون معده به مری می‌شود. وقتی امواج دودی به کاردیا می‌رسند باعث بازشدن آن و ورود غذا به درون معده می‌شوند. آن‌گاه معده توسط آنزیمها و حرکات خود غذا را به ماده‌ای خمیری به نام کیموس تبدیل می‌کنند.
مواد ترشح‌شده به درون معده عبارت‌اند از موسین (که با تشکیل لایه‌ای قلیایی از موکوز از دیواره معده در برابر شیرهٔ اسیدی معده محافظت می‌کند)، اسید کلریدریک، فاکتور داخلی معده (که باعث جذب ویتامین ب۱۲می‌شود)، چند پروتئاز که به طور کلی پپسینوژن خوانده می‌شوند و باعث تجزیهٔ پروتئینها به اسیدآمینه می‌شوند و گاسترین (محرک ترشح اسید کلریدریک).

پخش ویدئو

زمان تقریبی (به دقیقه)
1/5

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

دیدگاه (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

برای بهبود عملکرد سایت، این سایت از کوکی استفاده می کند و شما با ادامه استفاده موافقت خود را اعلام کرده اید