فناوری

تفاوت طراحی UX و UI به زبان ساده

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


orange توضیح کلمات اختصاری
کسانی که حرف هاشون رو شنیدید در حقیقت در مورد دو حرفه صحبت می کنند که چند دهه است باب شده اما تئوری اش به چند قرن پیش بر می گردد و در دنیای تکنولوژی بهشون UX و UI گفته میشه. UX  خلاصه شده طراحی مبتنی بر تجربه کاربر (user experience) و UI خلاصه شده عبارت طراحی بر مبنای رابط کاربری (user interface) است. هر دو مهم هستند و در ارتباط با یکدیگر، اما کاری که انجام میدهند با هم متفاوت است و مربوط میشه به بخش های مختلف طراحی. طراحی UX بیشتر تحلیلی است و به حیطه تکنیکی کار مربوط میشه و طراحی UI بیشتر به ظاهر می پردازه.

اگر بخواهیم مثالی از این 2 در دنیای برنامه نویسی داشته باشیم :
یک محصول رو بعنوان یک انسان در نظر بگیرید. استخوان ها کدهایی هستند که ساختار اصلی رو تشکیل میده. اندام ها بیانگر طراحی UX هستند که داده های ورودی رو برای بقای عملکرد بدن اندازه گیری و بهینه می کنند و طراحی UI بیانگر ظاهر بدن، حس ها و واکنش ها است.

نیاز به توضیح بیشتری دارید؟! خوبه بدونید راحول وارش نی یکی از پایه گذاران سایت foster.fm میگه :

رابط کاربری و تجربه کاربری دو مورد از گیج کننده ترین اصطلاحات حیطه طراحی هستند که اغلب به اشتباه استفاده میشن. رابط کاربری بدون تجربه کاربری مثل این میمونه که یک نقاش، رنگ ها رو روی بوم بدون فکر پرتاب کنه و تجربه کاربری بدون رابط کاربری مثل ساختن یک مجسمه کاغذی بدون کمک فریم است.

تجربه ما در استفاده از یک محصول ابتدا با UX شروع میشه و  سپس با UI ادامه پیدا می کنه.در ادامه قصد داریم این 2 اصطلاح رو دقیق تر توضیح بدهیم

طراحی UX ؟
ویکی پدیا:  طراحی UX  یعنی انجام مراحلی که برای افزایش رضایت مشتری و وفادار ماندن مشتری به محصول صورت می پذیرد مانند راحتی استفاده. ممکنه این سوال برای شما پیش بیاد که در این تعریف صحبتی از تکنولوژی و دیجیتال نشده پس این تعریف هنوز مبهمه. خب باید بدونید که مثل دیگر تخصص ها، نمیشه همه مراحل یک حرفه رو در چند کلمه بیان کرد! همچنین قسمتی از ابهام این تعریف برمیگرده به اینکه این موضوع نسبتا تازه هست.

دن نرمن، یکی از موسسان Nielsen Norman Group Design Consultancy ، کسی هست که ابداع این اصطلاح رو در اواخر 1990 به او نسبت می دهند. به عقیده نرمن : تجربه کاربری (UX) همه جنبه های رابطه متقابل کاربر با سرویس های شرکت و محصولات رو پوشش میده.یعنی فارغ از اینکه واسط (UI) چه نوعی باشه میتونه روی همه چیز حتی چراغ های خیابان، ماشین و ... اجرا بشه. در طراحی UX از ابزارهای کمکی مثل تحلیل ساختار، آنالیز و بهینه سازی تجربه کاربر از محصولات استفاده میشه.

اگر تا به حال روند طراحی UX رو مشاهده نکردین در رزومه خود از این لغت استفاده نکنید! چون تصور اینکه چه مراحلی طی میشه با دانستن فقط تعریف کلمه کار سختیه و توصیه ما این است که در موارد زیر اطلاعات خود را تکمیل کنید :
•    استراتژی: آنالیز رقبا / آنالیز مشتری / ساختار/ استراتژی محصول / تولید محتوا
•    مدل اولیه (و راهنمای تصویری ساخت ) : وایرفریم / مدل اولیه / آزمون و تکرار / نقشه توسعه
•    اجرا و تحلیل : هماهنگی با طراح (های) UI / هماهنگی با توسعه دهنده ها / تکرار آنالیز

به زبان ساده طراح UX  کمی بازاریاب، کمی طراح و کمی مدیر پروژه است. نقش طراح UX پیچیده و چند بعدیست. اگر دقت کنید می بینید که واژه " آنالیز" دوبار تکرار شده. علت این است که با استفاده از روش آزمون و بهبود، اهداف تجاری و مالی شرکت را به نیازهای کاربر مرتبط کنیم تا در نهایت هر دو طرف رابطه، منتفع و راضی گردند.
پس طراحی UX ، مراحل بهبود کیفیت تعامل بین کاربر و شرکت  است و طراحی UX مسئول مستقیم تست تحقیقات، توسعه، محتوا و ساخت مدل اولیه است.اگرچه طراحی UX در تئوری یک کار غیر دیجیتال است اما بیشتر از هر صنعت دیگری در این صنعت استفاده شده.اگر به جامعه شناسی و علوم شناخت مردم علاقه دارید، UX زمینه خوبی برای فعالیت شماست اما اگر تمایل به جذابیت های بصری دارید طراحی UI رو امتحان کنید!

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

قالب مجله خبری یک قالب مناسب برای بلاگ، سایت های خبری و مطالب آی تی می باشد که بصورت مدرن و ریسپانسیو طراحی شده است

ایمیل : no-replay@rastchin.com
تماس : 44960354 021